Sarımsak Kokusuna Kesin Çözümler!

  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sarımsak Kokusuna Kesin Çözümler!

Sarımsak Kokusunun Sebebi Nedir?

Sarımsağın faydalarını bilen, hatta sarımsağı seven ama kokusundan dolayı yiyemeyen bir çok kişi var. Uzmanlar sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu, faydalarının saymakla bitmeyeceğini anlatıp duruyor. Ancak kokusu özellikle de kalabalık ortamlarda insanın canından can alıyor diyebiliriz. Muhtemelen çoğu insan gibi siz de sarımsak yedikten sonra kokuyu gidermek için dişlerinizi fırçalıyor ya da naneli sakız çiğniyor olabilirsiniz. Ama sarımsağın vücutta oluşturduğu koku kimyasal reaksiyonlarla gerçekleştiği için bu işlemler kokuyu engellemeye yetmiyor.

Sarımsağın içerisinde doğal olarak bulunan sülfür midede sindirildiğinde kan yoluyla akciğerlere ulaşıyor ve sadece ağzınızın değil nefesinizin de kötü kokmasına sebep oluyor. Yine ter bezlerinden de dışarı atılan sülfür tüm vücudunuzun koca bir sarımsak gibi kokmasını sağlıyor.

Sarımsak Kokusunun Çaresi

Marul, elma ve nane içeriğinde bulunan asitler sayesinde sarımsak yoluyla vücuda giriş yapan sülfürün reaksiyona girmesini ve kötü koku üretmesini engeller. Sarımsağı tüketmeden kısa süre önce veya tükettikten hemen sonra bu ürünleri yiyerek sarımsak kokmaktan kurtulabilirsiniz.

 

20 Ocak 2018