Kuzey Işıkları Avcılığı

  1. Ana Sayfa
  2. Finlandiya
  3. Kuzey Işıkları Avcılığı

Kuzey ışıklarını canlı olarak görmek güzel bir ayrıcalık.

Finlandiya'ya gelmeden önce 10 yıl düşünsem, bu muhteşem doğa olayına her yıl bir kaç kez şahit olacağım aklıma gelmezdi. Ama kuzeyde de yaşasanız öyle oturduğunuz yerden kuzey ışıklarını görmeniz mümkün değil.

4 yıldır burada yaşayan ama sadece 2 kez görmüş, 3 yıldır burada yaşayan ama hiç görmemiş arkadaşlarım var. Tabi bakmazsanız görmezsiniz. Bir de 'Amaan ışık işte, ne anlıyorsunuz?' deyip geçen tanıdıklarım var ki, onlardan hiç bahsetmek istemiyorum.
Kuzey ışıklarını görmek için bir sürü şartın gerçekleşmesi lazım. Hele de çıkıp taa Türkiye'den gelmiş ve kısa süre için buradaysanız, şansınızın çok yüksek olması lazım ki, KP değeri (Jeomanyetik Aktivite) yüksek olsun, hava açık olsun, temiz olsun, sis olmasın, atmosfere çok geniş alanlı partikül girişi olsun, dolunay olmasın, karanlık için kış mevsimi olsun ve bunların hepsi hava şartlarının oldukça acımasız ve değişken olduğu kuzey kutup dairesi civarında bir araya gelsin. Denk gelmek ya da "yakalamak" zor olduğu için artık kuzey ışıklarını fotoğraflama işine Aurora Avcılığı diyoruz. Avın ilk şartı aurora uygulamalarını kullanarak tüm ihtimalleri takip etmek. Bazen hava o kadar soğuk olabiliyor ki, ava gidiyor gibi sıkı ve muntazam giyinmeniz gerekebiliyor. Pilin en büyük düşmanı soğuk olduğu için kamera ya da telefonunuzun şarjını çok idareli kullanmanız gerekiyor. Şehrin ışık kirliliğinden etkilenmemek için karanlık ama geniş açıklıklara gitmek gerekiyor. Tabi yoğunluğun çok yüksek olduğu nadir günlerde oturduğunuz yerde evin penceresinden bile görebiliyorsunuz. Ama bu yılda 1 veya 2 kez belki gerçekleşiyor. Telefon ya da kameraya uzun pozlama yaptırmanız gerektiği için tripodunuz olması ve kameranın sabit kalması gerekiyor.

Tüm bu yazdıklarım amatör bir gözlemcinin tecrübeleri. Bununla ilgili profesyonel eğitim alan ve bu işi çok daha profesyonel yapan bir sürü insan var. Sonuç olarak konfor alanınızın dışına çıkabilirseniz hayatın ne sürprizlerle karşınıza çıkacağını tahmin bile edemezsiniz. Eski patronumun hep söylediği gibi; hayat sadece cesurlara torpil geçiyor, yerinde oturup sadece şikayet edenlere değil.

Fotoğraflar ve kullanım hakları bana aittir.

06 Ocak 2024