Finlandiya'da Kışları Deniz de Donar mı?

  1. Ana Sayfa
  2. Finlandiya
  3. Finlandiya'da Kışları Deniz de Donar mı?

Evet ilk fotoğraftaki donmuş kocaman bir deniz ve ikincisi yazın akan kocaman bir nehir!

Kış mevsiminin ortasına doğru deniz üzerindeki buz tabakası 1 metre kalınlığa ulaşıyor. Aynı şekilde bazı nehirlerin üzerinde ya çok kalın buz tabakları oluşuyor ya da tamamen donuyorlar. Peki Finler kışın her yerin donmasını ve çok kar yağmasını istiyorlar mı?

Tabii ki bir Fin kışın çok kar yağmasını ve soğuk olmasını ister. Çünkü onlar için kış kayak, buz pateni, buzda balık tutmak, kar motoruyla gezmek, soğuk havada ateşte makkara(sucuk) ve daha bir sürü aktivite demek. Türkiye'de kar yağdığında okullar ve iş yerleri tatil olur, herkes evine kapanır, zenginler kış tesislerine doluşur, gerisi evde televizyon izler 😀
Ama Finlandiya'da yaşayan neredeyse herkes için kış, spor ve aktivite anlamına geliyor. En karanlık dönemde bile insanlar evinde oturmuyor.
Biz de kış boyunca üzerimize düşeni yapmaya çalıştık ve Finlandiya'da olmanın gerektirdiği tüm kış aktivitelerini gerçekleştirdik 😎
Bu yaştan sonra buz pateni yapmayı, geleneksel kayağı, buzda balık tutmayı öğrendim. Ama asıl şunu anladık, her şartta ve koşulda yapılabilecek bir aktivite ya da tadı çıkarılacak bir an var. Akşamüstü günbatımı eşliğinde donmuş denizde yürümek ya da gece gökyüzünde kuzey ışıklarını izlemek muhteşem deneyimler. Ben üşürüm ne işim var donmuş denizde, ya da gecenin köründe ayazda dışarı çıkamam, da diyebilirsiniz. Ama imkan varken değerlendirmek lazım.

donmusdeniz01

03 Aralık 2022