Finler Hız Kurallarına Uyuyor mu?

  1. Ana Sayfa
  2. Finlandiya
  3. Finler Hız Kurallarına Uyuyor mu?

Bu fotoğraf gizli bir dram içerir!
Şöyle ki; Canavar gibi bir BMW M4'ünüz var ama Finlandiya'da yaşıyorsunuz, yani çıkabileceğiniz en yüksek hız resmi olarak 120km./saat. (O da sadece bir kaç otoban bölgesinde) M4'ün çıkabileceği hız belki yaklaşık 300km/saat. M serisi geçmişten beri yüksek hızlar için üretilmiş bir seri. Gelgelelim aslan olmak için üretilmiş bir araç, Finlandiya'da uysal bir kedi olmaktan öteye geçemiyor.

AMA!
Peki sizce Finlandiya'da hız kuralına uyuluyor mu?
Cevap; şaşıracaksınız ama şehir içinde biraz, ama şehir dışında; azıcık. Şehirlerarası yollarda tabelanın gösterdiği hızda giden insan sayısı 10'da 3-4 diyebilirim. Ki bunu Rovaniemi'den Helsinki'ye (yaklaşık uzaklık 800km.) en az bir kaç kez arabayla gitmiş dönmüş biri olarak söylüyorum. Finlandiya gibi bir Avrupa ülkesinde bunu yaşamak gerçekten sinir bozucu. Bazı zamanlar bu o kadar ileri seviyeye gidiyor ki, yolda 60'la, 80'le ya da 100'le giden tek "akıllı" sizmişsiniz hissine bile kapılıyorsunuz. Özellikle gece yolculuklarında yolların radar olmayan kısımlarında hız kurallarına uyan azınlık olma ihtimaliniz çok yüksek. Yolların çoğunda sabit radar kameraları var. Ama problem şu ki, bu kameraların hepsinin yerleri google maps uygulamasında bile işaretli. Seyyar radar olayı ayda yılda bir denk gelebileceğiniz bir etken. Geceyse denk gelme ihtimaliniz çok düşük.

Peki radar cezaları çok mu düşük ki, insanlar kuralı bu kadar rahat ihlal ediyorlar?

Cevap hem evet, hem de hayır. Evet geçtiğiniz hız oranına göre ceza miktarı artıyor ya da azalıyor ama asıl konu cezaların kuralı ihlal eden kişinin gelirine göre hesaplanıyor olması. Yani geliriniz çok düşükse, düşük bir ceza ile olayı atlatabilirsiniz. Ama m4'e binecek seviyede bir geliriniz varsa, yüksek hızda gerçekleşecek bir hız ihlalinde devlete yüksek bütçeli bir araba bağışlama ihtimaliniz çok yüksek.

Örneğin 2023 Haziran ayında Wiklöf Holding'in sahibi Anders Wiklöf, hız limitinin sadece 30 km. üzerinde araç kullandığı için tam 121.000€ (yazıyla: yüz yirmi bir bin euro) radar cezası yedi.


Şimdi gelelim asıl soruya: Finler radar cezası yemekten korkmuyor mu?
Yapılan araştırmada korktuklarını söylemişler. Ama çevremizde son bir kaç yıl içinde 10 kez, 14 kez veya daha fazla radar cezası yemiş bir sürü Fin var. Göçmenler bu konuda oldukça azınlıkta kalıyor. Çünkü bir göçmen radar cezası yediğinde vatandaşlığa başvurma ya da süresiz oturum alma hakkını en az 2 yıl ertelemek zorunda kalıyor. Ki buna kırmızı ışık ihlali gibi cezalar da dahil.

Hal böyle olunca gözünü sevdiğimin Finlandiya'sında beğenmediğimiz göçmenler büyük ölçüde hız kurallarına uyarken, ev sahibimiz hız kurallarını gözünü kırpmadan ihlal edebiliyor. Bazılarınız %10 tolerans seviyesi var, ondan öyle diyebilirler. Ama o olayın aslı da öyle değil. Bir çok araçta ibrede gördüğünüz hız GPS hızına uymayabiliyor. Ki bazı araçlarda GPS hızınızla ibrede gördüğünüz hız aynı. Bu açıdan düşününce kimi ibresinde 100km hızla gittiğini görüyor ama gerçekte yaklaşık 91km hızla seyahat ediyor. Diğer grup ise ibresinde gördüğü hızla seyahat ediyor. Aradaki teknik fark tekerleklerdeki hız sensöründen kaynaklanıyor. Evet bu hız konusunda önemli bir etken. Ama problem şu ki; ben hep Gps'in gösterdiği, yani doğru olduğu iddia edilen hızda kullanıyorum, ona rağmen kurallara uyan "azınlıkta" kalıyorum. Bilemiyorum. Belki de bir çok kurala harfiyen uyan Finlerin göstere göstere ihlal ettiği nadir kurallardan birisi. Ama yine de buraya taşınalı 2.5 yılı geçmiş olmasına rağmen bu düzensizliğe alışamadım.

Ha baştaki sarı BMW m4'e gelecek olursak; aracın sahibi düşük gelirli biri olsa belki yüksek hızları göze alabiliyordur, ama yüksek ihtimalle yüksek gelirli biri olduğu için Finlandiya sınırlarında 300km hızı görmüş olma ihtimali, yiyebileceği ceza miktarından dolayı sıfır olabilir.

11 Şubat 2024