Türkiye'de böyle bir şey yok!

  1. Ana Sayfa
  2. Finlandiya
  3. Türkiye'de böyle bir şey yok!

Gelin bu sefer size hiç alışık olmadığınız bir şeyler anlatayım.
Dün Oulu'ya Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve Avrupa Bakanı ziyarete geldiler. Merkezdeki Valkea alışveriş merkezinde kısa bir konuşma yaptılar, ardından halkla sohbet edip fotoğraf çekildiler ve ayrıldılar. Buraya kadar her şey normal.
Gelelim alışık olmadığımız kısma; gittiğim Fince kursunun bir etkinliği olarak bu programa katıldık. Gitmeden önce kesin merkez kalabalık olur erkenden gidip araba parkı bulayım dedim, merkeze vardım ne bir kalabalık, ne bir curcuna var.
Etrafta ne parti bayrakları, ne de parti sloganı attığını zanneden seçim arabaları...
Arabamı rahat rahat parkettim ve alışveriş merkezine ilerledim. Ortalık kesin polis kaynıyordur, belki güvenlik için insanların üzerlerini falan ararlar, xray'den falan geçeriz dedim, merkeze vardım ne bir polis, ne bir kargaşa vardı. İçeri girdim, alışveriş merkezinde sıradan bir gün yaşanıyordu. Tabi rahatlığı görünce lavaboya falan uğradım ve programı rahatça izlemek için balkona kuruldum. Program tam saniyesinde başladı. Önce açılış konuşması, ardından küçük bir konser. İnsanlar gayet sakin, kargaşa yok ve içerde bir kaç özel güvenlikten başka ne bir polis ne de asker var. Sonra dedim, başbakan ve bakan gelirken kesin korumalar ve polis ordusuyla giriş yapar. Başbakanın geldiğini ancak sahneye yanında 3 korumasıyla, sırtında küçük bir sırt çantasıyla yaklaşırken anladık. Gayet mütevazi bir şekilde sahneye çıktı, halka hitap etti, teşekkür etti ve sahneden indi. Sonrasında ne mi oldu? Tek tek yanına gelen belki 200 kişiyle sohbet etti, onlara gülümsedi, iltifat etti, ilgilendi, onlarla fotoğraf çekildi ve gönderdi. Korumalar sadece izledi. Ben de yanına gittim, muhtemelen yorgunsunuzdur ama sizi görmek bir şeref, ben de fotoğraf çekilmek istiyorum dediğimde; olur mu hiç yorulmadım, asıl sizleri görmek benim için mutluluk kaynağı dedi, fotoğraf çekildik ve programdan ayrıldım. Kafamda hep aynı soru ve karşılaştırma; Ya bu program Türkiye'de olsaydı?! Alışmak bazen zor oluyor ama gerçekten medeniyet başka. Bizi kaosa alıştırmışlar.

31 Ocak 2023