Kediler Neden Her Zaman Dört Ayak Üzerine Düşerler?

  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Kediler Neden Her Zaman Dört Ayak Üzerine Düşerler?

Kediler Neden Hep Dört Ayak Üzerine Düşer?

Bilimsel olarak izahı biraz zor. Bilime bakıldığında düşen bir maddeye dışarıdan bir güç uygulamazsanız, ona açısal bir dönme hareketi kazandıramazsınız. Örneğin kule atlayıcısı, havuza yüksekten atlamadan önce havada birkaç defa takla atabiliyor, kendi ekseni etrafında dönebiliyor ama bu tramplen veya kuleyi terk ederken ayakları ile başlattığı bir dönme hareketidir.

Paraşüt etkisi yaratarak, hızını frenler

Sırtüstü düşen bir kedi önce bacaklarını kendisine çeker, kuyruğunu ise bacaklarının arasına koyar, başını yere bakacak şekilde çevirir. Belirli ve önemli bir noktada tam tersini yaparak bacaklarını ve kuyruğunu açar ve vücudu tam ters yöne, yani yere doğru dönderir. Paraşüt etkisi yaratan kedi, hızını da frenler ve inişinin yumuşak olmasını sağlar.

Alçak bir yerden düşmesinin daha fazla kırılma ve burkulma gibi zarar yaratabileceği tespit edilmiştir

Yapılan bazı deney ve gözlemlerde bir kedinin düşük bir seviyeli bir yerden düşmesinin, yüksek bir yerden düşmesine göre çok daha fazla hasar yarattığı tespit edilmiştir. Mesela yaklaşık 110 metre yüksekliğindeki, 33 katlı bir binanın tepesinden düşen bir kediye hiçbir şey olmazken, 5 katlı binalardan düşen kedilerde ciddi sakatlıklar, hatta ölüm gibi vakalar görülmüştür. Bilim adamları ise bunu 'limit hız' ile izah ediyorlar.

'Limit Hız' olmasaydı yağmur damlaları kafamıza kurşun gibi düşebilirlerdi

Havadan zemine düşen maddeler, gittikçe artan bir hızla yere düşerler. Sonra kütlelerine bağlı olarak belirli bir mesafede hızdaki bu artış durur ve 'limit hız' denilen sabit bir hızla zemine düşmeye devam ederler. Örneğin gökdelenin tepesinden atılan madeni bir paranın aşağı düşme anındaki hızı ile uçaktan atılan (aynı) paranın hızı arasında bir fark yoktur. İyi ki de yoktur, çünkü bu 'limit hız' olmasaydı ve maddeler gittikçe artan bir hızla yere çakılmaya devam etselerdi, yağmur damlaları kafamıza kurşun gibi düşebilirdi.

Uçan sincaplar gibi tüm vücutlarını paraşüt gibi kullanarak yere inerler

Bu teoriye göre yüksekten düşmeye başlayan kediler, saatteki hızı 100 km sürate geldiği anda limit hıza ulaşırlar, bu hıza ulaşınca aynı hızda düşerler ve stresi atlatıp kendilerine gelir ve gevşerler. Başlangıçta anlattığımız dönme hareketini olduktan sonra, Avustralya'da yaşayan uçan sincapların uçuşuna benzer şekilde, tüm vücutlarını paraşüt gibi kullanır, zarar görme olasılığını en aza indirerek, zemine inerler.

Tabii bütün bu bilimsel deney sonuçları ve teoriler, bilimsel hayvan hastanelerine gelen kediler örnek alınarak ortaya çıkartılmıştır. Yüksekten düşürek ölen veya alçaktan düşüp ölmeyip, olay mekanını terk eden her iki şekilde de hayvan hastanelerine uğramamış kedilerin sayıları bilinmiyor. :) :) :)

05 Ağustos 2017