Kalaşnikof’dan Uçan Motosiklet

  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kalaşnikof’dan Uçan Motosiklet

kalashnikov hover

Geleceğin Uçan Araçları İçin İlham Kaynağı Olabilir

Ünlü silah üreticisi Kalaşnikof henüz test aşamasında olan uçan motosiklet projesini medyayla paylaştı. Gerek savunma sanayisinde, gerekse sivil kullanımda gelecek için bir devrim niteliği taşıyan uçan motosikletle ilgili fazla ayrıntı verilmedi. Test videosunda kasklı pilotun araçla yerden birkaç metre yükseldiği ve kapalı bir hangarda kısa turlar attığı görülüyor.

kalashnikov hover2

Teknik Ayrıntılar Henüz Açıklanmadı

Pilotun yalnızca iki küçük joystickle kontrol ettiği araçta toplam 16 elektrik motoru ve bunlara bağlı pervaneler bulunmakta. Pilotun arkasında bulunan bataryalardan güç alan aracın teknik özellikleri, menzili, uçuş hızı ve uçuş yüksekliği hakkında bilgi verilmediği gibi, hangi maksatlı kullanılacağı konusunda da bir açıklama bulunmuyor. Tek pilot ve maksimum ağırlığı henüz bilinmeyen miktarda kargo taşımak için üretilen bu aracın savunma sanayisinde kullanılma ihtimali bir hayli yüksek. Kalaşnikof sözcüsünün belirttiğine göre araç şimdilik test aşamasında, ancak ilerleyen günlerde kullanıma sunulacak. Son yıllarda üretim yelpazesinde değişikliğe giden firma bu günlerde polisler için ürettiği elektrikli motosikletlerin testlerini gerçekleştiriyor. Arabalara göre manevra kabiliyeti daha yüksek olan motosikletlerin aynı zamanda çevre dostu olması ve 150 km. ye yakın sürüş menzili firmanın ürettiği motosikletleri şimdiden makul kılıyor.

Firma'nın En Meşhur Ürünü AK-47

Kurucusu Mikhail Kalashnikov olan Rusya’nın silah devi, yıllarca dünya pazarına sürdüğü AK-47 tüfekle dünya savunma sektöründe büyük bir önem teşkil ediyor. Şu ana kadar dünya pazarına 100 milyona yakın sayıda sürüldüğü tahmin edilen AK-47 ler, yine tahminlere göre her yıl 20 binin üzerinde insanın hayatını kaybetmesine sebep olarak adeta ölüm kusuyor. Kurucu Mikhail Kalashnikov’un da ölmeden önce bu konuda rahatsızlığını sık sık belirttiği söylenebilir. İcadıyla gurur duyduğunu ama şu an üzücü bir şekilde teröristler tarafından kullanıldığını söyleyen Mikhail Kalashnikov, keşke bu işlerle uğraşmak yerine bahçemde daha fazla zaman geçirseydim diyerek duyduğu pişmanlığı anlatmıştır. Silah tasarımcısı ve eski Rus General Mikhail Kalashnikov 23 Aralık 2013'te hayatını kaybetmiştir.

mikhail kalashnikov

28 Eylül 2017