Ilık Su İçmenin 10 Faydası!

  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Ilık Su İçmenin 10 Faydası!

ılık su 001

Konu vücudunuzu suyla desteklemek olduğunda; ılık su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Su kaybını engelliyor, sindirim sistemini düzenliyor, sizi rahatlatıyor. İçilmesi gereken ideal su ısısı ise 40 ile 60 santigrat derece arasında olmalı. Suya eklenen bir dilim limon da suyun etkisini ve iyileştirici özelliklerini artırmaya yardımcı oluyor. Ilık Su İçmenin en önemli 10 faydasını sizin için bu yazıda derledik.

Ilık Su İçmenin Sağlığımıza Faydaları Neler?

1. Burun yollarının açılmasını ve rahatlamasını sağlar

Suyun sıcaklığı buhar üretmesini sağlar. Elinizde tuttuğunuz bir bardak ılık suyun buharını hafifçe burnunuzdan içeri çektiğinizde tıkalı sinüslerin açılmasına ve rahatlamasına yardımcı olur. Üst solunum yollarınızda da var olan mukus, ılık su içtiğinizde yumuşayacak ve öksürük yoluyla daha kolay atılabilir bir hale gelecektir.

2. Sindirimi İyileştirir

Ilık su içmek sindirimi kolaylaştırır ve hızlandırır. Mide ve bağırsaklar için yağlayıcı görevi gören ılık su sindirim sistemini harekete geçirir. Vücudun sindirmekte zorlandığı gıdalar ılık su içildiğinde mide ve bağırsaklarda daha kolay ayrıştırılabilir.

3. Merkezi Sinir Sistemini Rahatlatır, Ağrıları Azaltır

Ilık su içmek sinir sistemi üzerinde de rahatlatıcı etkiye sahip. Sinir sisteminiz ve vücudunuz için motor yağı etkisi gösteren ılık su gün içindeki gerginliği ve ağrıları azaltır. Daha kontrollü reaksiyon göstermenizi sağlar. Eklem ağrıları olanlar için ılık su ağrı azaltıcı etki gösterir.

4. Kabızlığı Giderir

Ilık su bağırsak yollarında oluşan problemleri giderir. Bağırsaklarda sıkışıklığa sebep olan sindirilmiş maddelerin gevşemesini ve vücut dışına daha rahat atılmasını sağlar. Düzenli olarak içilen ılık su bağırsak sıkıntılarını zamanla ortadan kaldıracaktır.

5. Vücudu Susuzluktan Korur

Ilık suyun susuzluğu gidermede oda sıcaklığındaki ya da soğuk sudan hiçbir farkı yoktur. Günlük beslenmenize 10 – 12 bardak ılık su katmanız gerekir. Bu zor bir hedef olarak görünüyorsa, güne başlarken ve gün bitiminde içilecek birer bardak ılık su da faydalı olacaktır. Hali hazırda yapılmış olan araştırmalar aşırı soğuk suyun mide, üst solunum ve dolaşım sistemine zararlı olduğunu göstermektedir. Bunun aksine tercih edilecek olan ılık su size gün içinde daha az susuzluk hissi verecektir.

6. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ilık su vücudun ısı kontrol mekanizmasını daha iyi çalıştırır. Vücut ısısını artıran ılık su, vücudun bu olaya vücudu soğutmak için tepki vermesini sağlar ve terlemeyi hızlandırır. Metabolik faaliyetin artması anlamına gelen bu işlem eğer aç karnına tekrarlanırsa vücudun yağ yakmasını artırır. Kilo vermenize yardımcı olan ılık su bağırsakların da daha boş ve rahat kalmasını sağlayacaktır.

7. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Bilindiği gibi sıcak bir duş dolaşım organlarını hızlandırır ve vücuda daha fazla kan iletilmesini sağlar. Aynı şekilde içilen ılık su da sağlıklı kan dolaşımına yardımcı olur. Sağlıklı bir kan dolaşımı ideal kan basıncından kalp problemleri riskini azaltmaya kadar her konuda düzenleyici etkiye sahiptir. Bir avantaj olarak yatmadan önce içilen ılık su ya da sıcak bir banyo sizi uykuya hazırlar ve daha huzurlu bir uyku temin eder.

8. Stres Seviyesini Azaltır

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sinir sistemi üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olan ılık su gün içinde stres ve gerginlik hissini azaltır. Bu diyete biraz da ılık süt eklenmesinin insanı çok daha sakin tuttuğu yapılan bir çalışmada gözlenmiştir.

9. Toksinlerin Vücuttan Atılmasını Sağlar

Ilık su içmek vücut iç ısısını geçici olarak artırır. Bu da endokrin sistemini harekete geçirir ve vücudun kendini soğutmak için daha fazla terlemesini ya da idrar yoluyla sıvı atmasını sağlar. Her ne kadar terlemek rahatsızlık verici bir işlem olsa da vücuttaki toksinlerin atılmasını sağladığı için son derece faydalıdır.

10. Akalazya belirtilerini azaltır

Yemek borusu ile midenin birleştiği bölümde bulunan kas yapıdaki kapakçık bazen fazla kasılarak yiyeceklerin mideye rahat ulaşmasını engeller. Mide bulantısı, tıkanıklık, göğüs ağrısı ve kilo kaybıyla sonuçlanan bu rahatsızlığa akalazya ismi verilmektedir. Uzmanlar ılık su içmenin bu kasları rahatlattığı ve akalazya problemini giderdiğini tespit etmişlerdir. Ilık suyla içilerek yenilen daha yağlı yiyecekler daha faydalı olacaktır.

Burada belirttiğimiz 10 maddenin dışında daha bir çok faydası mevcut. Genel olarak varılması gereken sonuç; su tüketiminde ılık su tercihi (40-60 santigrat derece) vücuda destek olmak isteyenler için basit ve ucuz bir ilaç temini anlamına geliyor. Soğuk su tüketimi ise tavsiye edilmiyor. İlerleyen yazılarımızda aşırı soğuk tüketiminin zararlarına da değineceğiz.

 

Kaynak: Healthline

Not: Burada verilen bilgiler yorumlara değil, araştırmalara dayanmaktadır.

19 Ekim 2017