Balık – Yoğurt İkilisi Zehirler mi?

  1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Balık – Yoğurt İkilisi Zehirler mi?

Sağlık Bakanlığı ve Doktorlar Defalarca Uyardı

Defalarca yazıldı, çizildi, söylendi, denendi; ancak balık yoğurt ikilisinin zehirli olup olmadığı konusunda hala bir çok kimse şüphe sahibi. Açıklamalar da öyle basit yerlerden gelmedi. Ülkelerin sağlık bakanlıkları, ünlü diyetisyenler, doktorlar, profesörler ısrarla bu ikilinin taze olduğu sürece birlikte tüketilmesinin problem teşkil etmeyeceğini belirttiler. Sağlık Bakanlığımız da yakın zamanda yapmış olduğu açıklamayla balıkla yoğurdun birlikte tüketildiğinde zehirli olacağının sadece bir şehir efsanesinden ibaret olduğunu bir kez daha belirtti.

Tazeyse Bayatsa Problemi?!

"Aslında balık bayatsa yoğurtla yenildiğinde zararlı olabilir" cümlesi başlı başlı başına bir anlatım bozukluğundan ibaret. İşin doğrusu bayat balıkla ne yerseniz yiyin zehirlenme riskiniz var! Çünkü zehirlenmenin sebebi yanında tükettiklerimiz değil; bayat balık. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken balıkla yoğurt tüketmemek değil; bayat balık tüketmekten kaçınmak olmalı.

Peki Balık ve Yoğurt Faydalı mı?

Hem de çok! Balığın ihtiva ettiği başta Omega 3 ve D Vitamini olmak üzere bir çok sağlığa faydalı elemanla ilgili bilgisi olmayan sanırız artık kalmamıştır. Bu besin maddelerine yoğurtta eşlik ettiğinde vücutta özellikle beyin için önemli olan protein bakımından zengin ve sağlıklı beslenmenin doruklarına ulaşıyorsunuz diyebiliriz. Özellikle kış aylarında tüketilen balık ve yoğurt ikilisi güneşle elde edemediğiniz D Vitamini eksikliğini gideriyor.

Uzun Süreçte Yoğun Protein Tüketimi Zararlı mı?

Bu sorunun cevabı maalesef: Evet. Her şeyde olduğu gibi aşırı protein tüketimi de vücuda zarar veriyor. Osmanlı Devleti döneminde "padişah hastalığı" olarak da anılan gut hastalığının başlıca sebebi aşırı protein tüketimidir. Özellikle el ve ayak parmaklarında bulunan eklemlerde iltihaplanmalara sebep olan gut hastalığı uzun süreçli yoğun protein tüketiminden kaynaklanabilir. Bu hastalığa ek olarak, karaciğer ve böbreklerinizin ömrünü erken tamamlamasını istemiyorsanız aşırı protein tüketiminden kaçınmanız gerekiyor.

24 Ocak 2018