Arka Koltukta Emniyet Kemeri Takmazsanız Ne Olur?

  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Arka Koltukta Emniyet Kemeri Takmazsanız Ne Olur?

Arka Koltukta Yolculuk Yapmak Sanıldığı Kadar Güvenli mi?

Arka koltukta yolculuğun daha güvenli olduğunu düşünen bir çok kişi emniyet kemeri takmıyor. Ticari taksilerde emniyet kemeri kullanımı neredeyse yok. Toplu taşıma araçlarında zaten emniyet kemeri bulunmuyor. Ancak söz konusu kemersiz yolculuk yapmak olduğunda ön koltuk veya arka koltuk ayrımı ortadan kalkıyor.

Yapılan testler arka koltukta kemersiz yolculuk yapanların kaza esnasında sadece kendilerine değil; ön koltukta bulunan yolculara da ciddi anlamda zarar verdiğini gösteriyor. Aracın çarpma hızına ve yönüne göre değişiklik gösteren hasar ve yaralanmalar arka koltukta yolculuk yapanların da ölümüne sebep olabiliyor. Çoğu yolcu, emniyet kemerini uyarı sisteminin kapanması için takıyor veya kemer takmayarak emniyet kemeri alarm sisteminin susmasını bekliyor. Emniyet kemerini arkadan bağlayarak yolculuk edenlerin sayısı da oldukça fazla. Günümüzde yeni araçların bir çoğunda ön koltukta olduğu gibi arka koltuk emniyet kemerleri için de uyarı sistemi bulunuyor. Ancak ülkemizde trafikte seyreden araçların yaklaşık %80'inde arka koltuk uyarı sistemi bulunmuyor.

Unutulmamalıdır ki emniyet kemeri kazalarda yaralanma ve ölümleri %60 seviyesinin üzerinde engelleyebiliyor. Sevdiklerinizi ve kendinizi araç içerisinde korumanın en önemli yolu, kısa veya uzun mesafe ayırt etmeden emniyet kemeri takarak yolculuk yapmaktan geçiyor.

 

20 Ocak 2018