Araçlarda Çocuk Güvenliği

  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Araçlarda Çocuk Güvenliği

En Değerli Varlıklarımız İçin Aracınızda Yeterli Önlem Aldınız mı?

Dünyada yılda yaklaşık 175.000 çocuk trafik kazasında hayatını kaybediyor, daha büyük miktarda bir bölümü de yaralanıyor. Araçların karıştığı kazalarda meydana gelen bu ölüm ve yaralanmalarda, araç içerisinde çocuğun güvenli seyahat etmesini sağlamamak maalesef bu sonuçlara sebebiyet veriyor.

Ancak aileler araçlarında çocuklarını bekleyen riskleri en aza indirgeyebilirler. Bu konuda 12 yaşından küçük çocukların aracın arka koltuklarına doğru bir şekilde monte edilmiş çocuk koltuklarında seyahat etmesi büyük öneme sahip. Bir araç saatte yaklaşık 50 km. hızla seyrederken araç içindeki diğer tüm nesneler ve yolcularda aynı hıza sahiptir. Eğer araç kaza yaparsa bir yere sabitlenmemiş olan her şey aynı hızla hareketini devam ettirir. Gerek emniyet kemeri kullanmayan diğer yolcuların, gerekse çocuk koltuğunda güvenli bir şekilde seyahat etmeyen çocukların karşılaşacağı olumsuz sonuçlar aracın hızına göre daha da vahim bir hal alacaktır.

Bu sebeple çocukların çocuk koltuğunda kurallara uygun bir şekilde seyahat etmesi onların sağlığı açısından büyük önem arz ediyor. Testlerde karşılaşılan sonuçlar hiç bir anne ve babanın hayal bile etmek istemeyeceği görüntüler. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza araçlarımızda da sahip çıkalım. Çocukların seyahat yeri kesinlikle ön koltuk değildir.

20 Ocak 2018